האם חגורת גב עשויה למנוע ולהקל על כאבי גב?

איך חגורת גב עובדת

חגורת גב מגיעה בלא מעט דגמים והמבחר עלול לעתים להטעות אותנו בבחירת חגורת גב נכונה עבורנו.

כאשר אנחנו ניגשים לבחור בחגורת גב מתאימה להקלה בכאבי גב ולטיפול ביציבה לקויה, עלינו לדעת מספר פרטים לפני פעולת הבחירה. לכן אנחנו בגב-מדיק החלטנו להנגיש את המידע הרלוונטי ביותר בבחירת חגורת גב:

איך נראה מבנה חגורת גב רצוי?

חגורת גב עשויה בדרך כלל מחומרים אלסטיים כגון נאופרן (אריג אלסטי סינטתי), כך שאפשר יהיה להדק את חגורת הגב בקלות מסביב למותניים לפי החוזק הרצוי ולפי מידת היישור והלחץ אותו אנחנו מעוניינים להפעיל על הגב. בדרך כלל חגורות גב נחגרות מעל בגדים, אך קיימות גם חגורות גב בהן ניתן להשתמש מתחת לשכבת הבגדים וישירות על הגוף. ניתן להשתמש בחגורת גב להפגת כאבים באזורי האגן, הגב העליון, הגב התחתון והכתפיים תוך שיפור יכולת התפקוד של אזורים אלה.
האגן הוא בסיסו של עמוד השדרה ומעצם האגן מתחיל למעשה עמוד השדרה התחתון (חוליות ה-L), כמו כן חגורות גב אורטופדיות יכולות לייצב, לנרמל אותו ולפזר עומסים מהאגן לשדרות התמיכה של חגורת גב תחתון. בעת השימוש בחגורת גב מתחיל טונוס השרירים המתוח בגב וברגליים להשתחרר, דבר המסייע לשיפור זרימת הדם ולהקלה על הכאבים בגב, בברכיים, בקרסוליים ובכפות הרגליים.

כיצד משפיעה חגורת גב על מפרק העצה?

מפרק העצה בנוי משני חלקים: הראשון בעל כושר תנועה והשני נושא את משקל הגוף.
כאשר הרצועות לאורך מפרק העצה מתחילות להימתח או להיקרע בחלקן, הדבר עלול לגרום להפרדה בין חלקי המפרק. הפרדה שכזו תגרום לזליגה של הנוזל הסינוביאלי (synovial fluid), וכתוצאה מכך לגרום לכאב מנפיחות של מפרק העצה. נפיחות המפרק מייצרת כאבים ואי נוחות. חגורת גב אורטופדית מתאימה תאלץ בעדינות את הנוזל הסינוביאלי לצאת מתוך חלל המפרק ובו בזמן תאפשר ריפוי של הרצועות. במקרה זה חגורת גב תחתון תקדם ריפוי תוך כדי פעילות היומיומית שגרתית וניהול אורח חיים רגיל.
חגורת גב מתאימה תוכל לסייע לבעיית הדלקות במפרק העצה והכסל באמצעות הגברת יציבות המפרק והפחתת הדלקת במפרק העצה. במהלך פעילות רגילה, כמו הרמת חפץ כבד, תנועה נמרצת חוזרת בגוף וישיבה או עמידה ממושכת, השרירים בגב התחתון עלולים להתעייף. במצב זה רצועות מפרק העצה הופכות לפגיעות לכל מתיחה וקרע בגלל עייפות או פציעה. רצועות שכאלה עלולות, כאמור, לגרום להיפרדות של מפרק העצה. כאשר האגן אינו יציב, התופעה עלולה לגרום לעיתים קרובות למתיחות של השרירים ולהתכווצויות בכול הגוף, ומצב שכזה בדרך כלל גורם למגוון סימפטומים. בדרך כלל חוסר תפקוד של מפרק העצה גורם לכאב עמום שנמצא בבסיס עמוד השדרה בצד הפגוע. כאב זה עלול להחמיר במהלך פעילות יומיומית בכל גיל. חגורה מתאימה, שממוקמת בנקודה הנכונה ולוחצת בצד שבו הרצועות מתוחות, תעזור לפתור את הבעיות הקשורות לתפקוד לא תקין של מפרק העצה.

כיצד משפיעה חגורת גב על כתפיים שמוטות?

כתפיים שמוטות או מעוגלות נגרמות בין היתר כתוצאה מאורח החיים המודרני אותו רובנו מנהלים- קריאה מרובה, שימוש בטלפון הסלולארי, נהיגה, עבודה מול מחשב- אלו אלו גורמים לכתפיים שלנו להתעגל תוך כדי ישיבה מרובה.
לאורך הזמן, היציבה שלנו תסגל את התנוחה בה נהיה מצויים רוב הזמן והכתפיים ילכו ויהפכו שמוטות. חוסר איזון של שרירי היציבה (שרירי הכתפיים, הגב העליון ושרירי החזה)- שרירי החזה מתקצרים למול החלשות והתארכות של שרירי הגב העליון. עם חלוף הזמן, גם עצמות השכמות (scapula) יבלטו לאחור וישפיעו על השמטות הכתפיים.
בנוסף, עומס יתר על הגב העליון והצוואר עלולים לגרום להתפתחות נזק לחוליות באזורים האלה ובהמשך אף לבלטים ופריצות דיסק ואף לכאבי ראש. שימוש במיישר כתפיים וגב עליון עשוי לסייע בשיפור היציבה וזיכרון השריר וכן לפיתוח מחודש של יציבה בריאה ונכונה.
ניתן גם לשלב תרגילים לחיזוק ויישור הכתפיים והגב העליון למשך מספר מועט של שעות במהלך השבוע, על מנת לשפר את התוצאות ולהביא ליציבה משופרת תוך זמן קצר יותר.

צרו קשר לקבלת פרטים נוספים במוקד הטלפוני:

חגורת גב עשויה בדרך כלל מחומרים אלסטיים כגון נאופרן (אריג אלסטי סינטתי), כך שאפשר יהיה להדק את חגורת הגב בקלות מסביב למותניים לפי החוזק הרצוי ולפי מידת היישור והלחץ אותו אנחנו מעוניינים להפעיל על הגב. פרטים נוספים בתוך הכתבה ->

מפרק העצה בנוי משני חלקים: הראשון בעל כושר תנועה והשני נושא את משקל הגוף.
כאשר הרצועות לאורך מפרק העצה מתחילות להימתח או להיקרע בחלקן, הדבר עלול לגרום להפרדה בין חלקי המפרק. לפרטים נוספים כנסו לכתבה ->

כתפיים שמוטות או מעוגלות נגרמות בין היתר כתוצאה מאורח החיים המודרני אותו רובנו מנהלים- קריאה מרובה, שימוש בטלפון הסלולארי, נהיגה, עבודה מול מחשב- אלו אלו גורמים לכתפיים שלנו להתעגל תוך כדי ישיבה מרובה. לפרטים נוספים כנסו ->

Gav Medic

Ⓒ כל הזכויות שמורות לגב-מדיק

תקנון אתר

אודותינו

יצירת קשר